30 Aralık 2010 Perşembe

AKARYAKIT ZAMLARINA KARŞI TÜKETİCİLER EYLEM BÜTÜNLÜĞÜ İÇERİSİNDE OLMALIDIRLAR
TÜKETİCİ KÖŞESİ OKURLARI HAYDİ ORTAK EYLEMEFahiş Akaryakıt fiyatlarına tüketicilerin tepki vermesi gerekmektedir.Bu bağlamda da, “TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi’nce aşağıdaki linklere tıkladığınızda veyahut da, sayfama aldığım metni okuduğunuzda da anlayacağınız üzere, büyük bir tepki kampanyası başlatılmıştır.


Bu eylemin ses getirmesi için kamuoyuna sizler tarafından duyurulması ve aktarılması gereklidir.


Bu yazıyı her okuyan arkadaşımız elli kişiye ulaşsa, o elli kişiler nerelere ulaşmazlar ki…


Semra Şahin


….
..


TÜRKİYE TÜKETİCİLERİ OLARAK BU KAMPAYAYI DESTEKLEYELİM


"TÜKORDER" Genel Başkanı Öner SAMANLI'nın Basın ve kamuoyu açıklamaları aşağıdaki linklerle de takip edilebilir.


Bizde gözden kaçıranlar için, "TÜKETİCİ KÖŞEMİZE" de taşıdık.

PETROL FİYATLARINA, "TÜKORDER" DEN YURT GENELİNDE BOYKOT ÇAĞRISIBasın açıklamamız, TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi denetimindeki, “TÜRKİYE’NİN TÜKETİCİ HATTI”

Yukarıdaki linkli sayfamızda kamuoyuna duyurulmuştur.
Bu önemli konuyu, Milliyet Blog köşemizde de paylaşarak Türkiye tüketicilerini aydınlatmaya devam ediyoruz.TÜRKİYE’DEKİ FAHİŞ VE AŞIRI VERGİ YÜKLÜ PETROL FİYATLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

Benzin fiyatlarının, birkaç ay içinde bugünkü seviyelerden (3, 39 TL/Litre) % 20-30 oranında artış göstererek, 2011 yaz aylarında 4, 60 ila 5.20 TL/Litre seviyesine ulaşacağı söylenmektedir.
Bu dünya petrol fiyatlarının çok çok üzerindeki bir vurgun piyasasının tüketiciler üzerindeki hakimiyeti demektir.TÜRKİYE TÜKETİCİLERİ OLARAK BU DURUMU ASLA KABUL ETMEYECEĞİZTüketiciler; Petrol fiyatlarının, inmesini mi istiyorsunuz?BU KESİNLİKLE OLANAKLIDIR..!Bunun için tüketicilerimizin bilinçli ve kararlı hareketleri zorunludur.


Harekete geçilmelidir.


ÜSTELİK HEMEN VE AKLIMIZI KULLANARAK!


Geçtiğimiz yıl, 'Bir gün benzin almayın!' diye boykot önerileri yapılmış, petrol şirketleri de buna gülmüşlerdi. Onlara göre, bugün alınmayan benzin yarın mutlaka alınacaktı.


Bu tepkimiz, tüketicilerimizce onlara verilen küçük bir işaretti fakat arkasında büyük bir eylemin hazırlığının işaretiydi.Bu deneyimden sonra, “TÜKORDER” PÜM, Proje Üretme Kulübü üyesi arkadaşlarımız bu soruna, son noktayı koyan eylem tarzını belirlediler.


İşte birinci sloganımız:


“İSTİYORUZ ve BAŞARACAĞIZ PETROL FİYATLARINI GERİLETECEĞİZ”


Kurşunsuz benzin'in litresi şu anda AB, ülkelerinde, 2.15 ila 2, 45 TL/Litre arasında seyretmektedir.


BİZİ SOYANLARA KARŞI EYLEM BİRLİĞİMİZ ŞARTTIR


Bu bütün petrol devleri tarafından soyulduğumuzun farkında olmalıyız.Petrole zam demek, A dan Z ye her şeye zam demektir.


Zam yoksunluğun artması, sefaletin çoğalması demektir.Petrol tröstlerinin daima kullandıkları bir söylem vardır.


“Dünya petrol rezervleri hızla tükeniyor..!”Bu aslı astarı olmayan kocaman bir yalandır. Geçtiğimiz yıllarda, fiyatları 2 TL'ye çıkartırken de, onlar petrol rezervlerin tükenmeye başladığını söylüyorlardı.Şu anda petrol rezervlerinde azalma değil artışlar söz konusudur.


Teknoloji gelişmiş, petrol çıkartılmasının maliyetleri düşmüş, rezervler arttırılmıştır.Halihazırda, 35 yıl öncesinden daha fazla petrol rezervleri ve stokları petrol devlerinin tekeli altında bulunmaktadır.


Fiyatların düşüşe geçmesini sağlamak için, petrol şirketlerine can alıcı darbeyi indirmeye hazır olmalıyız.Biliniz ki onların petrol devlikleri, siz tüketicilerin sayesindedir. Tüketim olmasaydı üretimleri de olamayacaktı.


TÜKETİCİLER ORTAK EYLEMLERE HAZIR OLMALIDIRHepimizin, araçlarımıza bağımlı olduğumuzu ve akaryakıtsız bir yere gidilemeyeceğini biliyoruz, ancak doğru ve hukuki politikalarımızla fiyatlar üzerinde büyük bir etki yaratabiliriz.
BİLİNÇLİ TÜKETİCİ EYLEMİ HUKUKA BAĞLILIKLA GERÇEKLEŞİROrtak hareketlerimizle petrol fiyatlarında artışa karşı hukuki savaşımızı başlatabiliriz..!


Bu bildirimizi okuduğunuz andan itibaren süreç başlamıştır.Bu bildirimizi okuduğunuz andan itibaren petrol fiyatlarına tepkimiz başlamıştır.


Bu bildirimizi okuduğunuz andan itibaren petrol tröstlerine karşı savaşımımız başlamıştır.Bu bildirimiz okuduğunuz andan itibaren, yerli malı yurdun malı kampanyasına son hız vermek üzere yola çıkılmıştır.TÜRKİYE TÜKETİCİLERİ OLARAK NE YAPACAĞIZ
Sene sonuna kadar, TOTAL-SHELL- BP isimli, kartellerden, tröst yabancı şirketler, akaryakıt almayacağız.BU BİLİNÇLİ EYLEMLERİNİZ NELER KAZANDIRACAKTIRBu şirketler dünya ve Türkiye piyasasında hakim olan, en büyük 3 petrol şirketidir.


Bunlar akaryakıt satamadıkları takdirde fiyatları zorunlu olarak düşürmek zorunda kalacaklardır.Yani bu şirketler fahiş kazançlarından vazgeçmek zorunda kalacaklardır. Bir başka anlatımla, daha az kar edeceklerdir. Sonuç olarak ta, fiyat indirmek zorunda kalacaklardır.


Hedefimize ulaşabilmek için mutlaka yapılması gereken eylem budur.Bu eylemin öncüsü de, daima sizlerin bilinçli bir tüketici olmanıza rehberlik yapan, ülkemizin tam bağımsız sivil toplum örgütü, “TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği’dir.


Bu mesajı okuyanlar okumayanlara, duyanlar duymayanlara, internetteki tüm haber sitelerine, yorum sitelerine, yazarlara, forum sitelerine, kamu kurumlarına, siyasi partilere, sendikalara, derneklere, tüm sivil toplum platformlarına, milli ruh ve heyecan sahibi tüm yurttaşlarımıza iletmek ise, sizlerin bilinçli tüketicilik sorumluluğunuz ve görevinizdir.


…..
….Prof.Dr Öner SAMANLI
İZMİR - 2010
….
“TÜKORDER”
Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği
Genel Başkanı


SÖZDE DEĞİL ÖZDE, ROZETTE DEĞİL YÜREKTE,
TÜRKİYE VE DÜNYANIN EN KAPSAMLI ATATÜRK SİTESİ
KURUCU EDİTÖRÜ
E-BİLGİ İÇİN: tukorder@hotmail.com


ÖNEMLİ DİPNOT BİLGİSİ:


Yazarın Dipnotu:


Milliyet Blog sayfalarımdaki yazı ve resimlerim, Yazar ismi ve Link verilerek alıntı yapılabilir.
5846 sayılı, FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU Telif Hakları Yasası kapsamındadır.


Yazılarımın tüm telif hakları, “TÜKORDER” Tüketiciyi Koruma ve Bilinçlendirme Derneği Genel Merkezi’ne aittir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.